Jak znaleźć dobrego korepetytora dla dziecka?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Twoje dziecko nie radzi sobie z jakimś przedmiotem, a Ty chcesz zapewnić mu profesjonalną pomoc? Musisz poszukać korepetytora – ale nie byle jakiego. W poniższym artykule przekazujemy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć idealną osobę. 

Gdzie szukać korepetytora?

Korepetycje mogą być potrzebne na różnych poziomach edukacji dziecka. Najczęściej chodzi o pomoc w nauce języka angielskiego, języka polskiego czy matematyki, ale też przedmiotów specjalistycznych. Jak zabrać się za poszukiwania idealnego korepetytora? Dobrze sprawdzają się osoby z polecenia – czy to rodziny, czy znajomych. Możesz wówczas wiele się dowiedzieć o takiej osobie i zweryfikować, czy jej nauczanie przynosiło efekty.

Poza tym zajrzyj na grupy na Facebooku, wielu nauczycieli się tam ogłasza. Na portalu możesz sprawdzić sekcję komentarzy – którzy nauczyciele są polecani – lub samodzielnie zadać pytanie na grupie, czy ktoś może wskazać solidnego korepetytora. Dużo ofert znajduje się też na innych portalach, między innymi na OLX.

Nigdy nie pomijaj czytania opinii o korepetytorach, bo są one naprawdę kopalnią wiedzy. Jeśli przykładowo zauważysz, że tych negatywnych jest zdecydowanie więcej niż pozytywnych, od razu powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza.

Wstępna rozmowa – sprawdzenie doświadczenia i uprawnień

Następnym krokiem jest ocena doświadczenia korepetytora. W tym przypadku im większe doświadczenie, tym lepiej. Dlaczego? Nauczyciel, który już co najmniej kilka lat pracował z dziećmi, zna różne techniki efektywnej nauki i potrafi pomóc im pokonać przeszkody i zrozumieć trudniejszy materiał. Jest to szczególnie ważne, jeśli w grę wchodzą nie standardowe korepetycje, lecz te przygotowujące do egzaminów ósmoklasisty, maturalnego czy do zdobycia certyfikatu językowego. 

Tutaj też mała wskazówka: warto zatrudnić korepetytora, który jest jednocześnie egzaminatorem. Z pewnością przekaże on wiele cennych wskazówek i podpowie, jak rozwiązywać poszczególne zadania.

Jednak korepetytor nie musi pracować w szkole, by dobrze przekazywać swoją wiedzę. Najważniejsze, by posiadał wykształcenie kierunkowe z danego przedmiotu oraz doświadczenie praktyczne. Jak to się ma do rzeczywistości? Prosty przykład – języka angielskiego często nauczają native speakerzy, czyli nie nauczyciele, tylko rodzimi użytkownicy języka angielskiego.

Nie bagatelizuj swojego pierwszego wrażenia

Kobieca intuicja jest wiele warta i jeśli po kilku minutach rozmowy – czy to telefonicznej, czy twarzą w twarz – coś Ci nie pasuje w osobowości prywatnego nauczyciela, czujesz, że to nie jest to, nie decyduj się na współpracę. Ty najlepiej znasz swoje dziecko i jesteś w stanie ocenić, czy dana osoba będzie mu odpowiadała, czy też nie. Korepetycje kosztują kilkadziesiąt złotych za godzinę i lepiej wybrać właściwą osobę, z którą dziecko złapie wspólny język. Dodatkowo umówcie się na lekcję próbną, by zobaczyć, jak takie zajęcia wyglądają i jak korepetytor dogaduje się z dzieckiem. A może dobrym pomysłem u starszego ucznia będą lekcje on-line?

Czasami poszukiwania korepetytora trwają dość długo, jednak nie zrażaj się. Zrób po prostu wszystko, by metodą prób i błędów znaleźć kompetentną osobę, z którą dziecko zbuduje dobrą relację i chętnie będzie chciało się uczyć.

Zdj. główne: Carl Jorgensen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy mogą uratować życie – praktyczne aspekty i korzyści z nauki
/
Jak kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy mogą uratować życie – praktyczne aspekty i korzyści z nauki
Poznaj praktyczne aspekty i korzyści płynące z nauki kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy, które mogą uratować życie innych oraz twoje własne.
Jak wybrać idealne miejsce na organizację imprezy okolicznościowej?
/
Jak wybrać idealne miejsce na organizację imprezy okolicznościowej?
Zdobywaj praktyczne porady i wskazówki, jak wybrać idealne miejsce na imprezy okolicznościowe. Dowiedz się, jakie czynniki brać pod uwagę i jak uniknąć powszechnych pułapek.
Terapia sensoryczna w praktyce – praktyczne wskazówki
/
Terapia sensoryczna w praktyce – praktyczne wskazówki
Terapia sensoryczna jest dynamicznym procesem, który wymaga elastyczności i dostosowania do indywidualnych potrzeb.