Jak przechowywać przetwory? Porady i inspiracje

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lubisz smak domowych przetworów? Chrupiące kiszone ogórki, gęsty sok malinowy, słodki kompot z truskawek – smaki lata zamknięte w słoikach osładzają długie zimowe wieczory. Zobacz, jak je przechowywać.

Przetwory – w czym je trzymać?

Domowe przetwory najlepiej jest trzymać w szklanych słoikach. Do przechowywania soku doskonale sprawdzą się również szklane butelki. Pamiętaj jednak, by przed przełożeniem do nich jedzenia wysterylizować je. Wysoka temperatura zabija bakterie i drobnoustroje, które mogą powodować psucie się potraw.

Warto zatem znaleźć chwilę i wyparzyć słoiki, butelki oraz nakrętki. Możesz to zrobić po prostu w gorącej wodzie (słoiki i pokrywki wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia), w zmywarce (ustawiamy mycie w co najmniej 75 stopniach Celsjusza, co ważne – nie dodajemy detergentów) lub w piekarniku (do nagrzanego do 100 stopni Celsjusza piekarnika wstawiamy słoiki i trzymamy je tam przez co najmniej 15 minut).

Trzymanie przetworów w piwnicy

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest trzymanie gotowych słoików z przetworami w piwnicy. Jeśli posiadasz piwnicę, warto jedno pomieszczenie dostosować do przechowywania zapasowej żywności. To doskonałe miejsce do trzymania nie tylko przetworów, ale też np. jabłek, marchwi czy konserw. Aby móc wygodnie przechowywać przetwory w piwnicy, dobrze jest odpowiednio ją zagospodarować – z pewnością przyda się regał z kilkoma półkami. Pamiętaj, że przetwory dłużej zachowują świeżość, jeśli trzymamy je w chłodnym i ciemnym miejscu. Jeśli zatem w Twojej piwnicy znajduje się okno, to rozważ zasłonięcie go roletą lub zasłoną, bądź zdecyduj się na półki zamknięte.

Gdzie jeszcze można trzymać przetwory?

Sporo domów i mieszkań nie posiada przynależnej do nich piwnicy. Czy jeśli jesteś w takiej sytuacji, to musisz zrezygnować z przygotowywania przetworów na zimę? Na szczęście nie! Wystarczy wygospodarować odpowiednie miejsce w domu lub mieszkaniu. Jeśli masz w domu nieużywane pomieszczenie, to możesz z powodzeniem urządzić w nim spiżarnię. Zasady jej urządzenia są takie same jak w przypadku piwnicy (zasłonięcie okna lub zamknięte półki), jednak musisz koniecznie pamiętać o wyłączeniu ogrzewania w tym pomieszczeniu, by utrzymać odpowiednio niską temperaturę. 

Wiele osób decyduje się też na przechowywanie przetworów w garażu. To tylko z pozoru zaskakujące rozwiązanie. W garażu utrzymuje się zazwyczaj niższa temperatura niż w samym domu. Wystarczy zatem znaleźć trochę miejsca, by móc postawić szafkę na słoiki z przetworami.

Sporo osób przechowuje też przetwory w szafce kuchennej. To wygodne rozwiązanie, bo mamy je zawsze pod ręką, jednak wysoka temperatura może powodować, że przetwory krócej zachowają świeżość. Jeśli nie masz innej opcji i musisz przetrzymywać przetwory w kuchni, to koniecznie znajdź dla nich miejsce oddalone od wszystkich źródeł ciepła (grzejnik, piekarnik, zmywarka itp.).

Zewnętrzna spiżarnia

Jeśli masz dom z ogrodem i jesteś w stanie przeznaczyć co najmniej kilka tysięcy złotych na urządzenie miejsca do przechowywania przetworów, to polecamy Twojej uwadze zewnętrzne spiżarnie. Oferta tego typu produktów jest bardzo szeroka, można znaleźć spiżarnie w różnych rozmiarach. Trzeba jednak przyznać, że ceny dużych zewnętrznych spiżarni są dosyć wysokie.

Zdj. główne: jarmoluk/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak znaleźć dobrego korepetytora dla dziecka?
/
Jak znaleźć dobrego korepetytora dla dziecka?
Twoje dziecko nie radzi sobie z jakimś przedmiotem, a Ty chcesz zapewnić mu profesjonalną pomoc? Musisz poszukać korepetytora – ale […]
Jak dobrze dobrać sneakersy do swojego stylu?
/
Jak dobrze dobrać sneakersy do swojego stylu?
Odkryj unikalne wskazówki, które pomogą Ci w dobraniu sneakersów do Twojego stylu. Dowiedz się, jak komponować obuwie z różnymi elementami garderoby i zrobić to z klasą.
Podręcznik do nauki języka: jak efektywnie korzystać z materiałów na poziomie początkującym
/
Podręcznik do nauki języka: jak efektywnie korzystać z materiałów na poziomie początkującym
Odkryj skuteczne metody nauki języka z podręcznikami, które pomogą Ci skutecznie przyswajać nowe treści na poziomie początkującym.