Jak uczyć dziecko języka poprzez zabawę?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie języka obcego uczone są nawet 2-3 latki. Okazuje się, że im mniejsze dziecko, tym lepiej przyswaja język obcy, nawet mimochodem, podczas zabawy. Sprawdź, jak skutecznie uczyć dziecko nowego języka.

Zdolności rozwojowe dzieci

Im mniejsze dziecko, tym ma większe zdolności do nauki języka. W krótkim czasie maluch uczy się chodzić i mówić, wyrażając tym samym swoje myśli i emocje. Stwierdzenie, iż dziecko „jest zaprogramowane” na rozwój ma w sobie ziarnko prawdy. To dobra informacja zwłaszcza dla rodziców, którzy koncertują się na przyswajaniu dużej wiedzy przez maluchy np.: poprzez warsztaty, czy zajęcia artystyczne.

Kluby malucha zachęcają rodziców do skorzystania z bogatej oferty warsztatów m.in. klubu młodego naukowca, warsztatów z muzykoterapii oraz innych zajęć, które rozwijają kreatywność i logiczne myślenie u malucha.

Dbanie o jak najlepszy rozwój dziecka

Okres pierwszych kilku lat życia jest idealny do rozpoczęcia nauki języków obcych poprzez bardzo duży potencjał dziecka do przyswajania słów. Nauka języka obcego może przynieść w tym czasie spektakularne rezultaty.

Rodzice powinni zachować umiar w ilości dodatkowych zajęć edukacyjnych, ponieważ ich nadmiar może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych.

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=70fMxaVE_780)

W jakim wieku dziecko powinno uczyć się już języka obcego?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, kiedy jest najlepszy czas na naukę języka. Według badań pedagogów i psychologów około 50% zdolności uczenia się rozwija się do 4 roku życia dziecka. Właśnie w tym okresie, w mózgu tworzą się połączenia nerwowe, które w późniejszym czasie determinują zdolność do przyswajania wiedzy. Dziecko do 4 roku życia nie ma świadomości, że uczy się „obcego języka” – nauka języka jest dla niego czymś naturalnym.

Im dziecko szybciej zacznie się uczyć języka obcego, tym ten język będzie lepszą metodą komunikacji. Rodzice powinni „osłuchiwać” dziecko już od najmłodszych lat z językiem obcym. Nawet jeśli pociecha nie wykazuje żadnego zainteresowania innym językiem, to warto „wtrącać” do codziennej komunikacji słówka i zwroty – maluch zapamięta je bez problemu.

Nauka języka przez zabawę

Rodzic ma do dyspozycji bardzo wiele narzędzi do uczenie języka obcego w domu. W tym celu można wykorzystać:

  • bajki – warto czytać dzieciom bajki w języku obcym. Na początku należy wybierać te z dużą ilością obrazków, aby dziecko wiedziało, o czym opowiada. Często bywa tak, że nawet gdy maluch zna daną pozycję, to i tak lubi jej słuchać po raz kolejny – osłuchując się ze słówkami;
  • fiszki – należy je stosować u dzieci, które umieją pisać i czytać;
  • piosenki – warto uczyć piosenek w języku obcym;
  • wierszyki i rymowanki – dobrze jest wykorzystywać do nauki języka obcego szybkość, z jaką dzieci uczą się rymowanek;
  • jeden dzień z językiem obcym –  rodzic podczas jednego dnia rozmawia z dzieckiem głównie w wybranym obcym języku;
  • filmy dla dzieci – najmłodsi uwielbiają filmy i bajki, dlatego rodzice powinni wykorzystywać je do nauki;
  • proste komunikaty w języku obcym – rodzic powinien wydawać dziecku proste komunikaty w danym języku, aby osłuchać dziecko z akcentem.

Szybka nauka języka

Dziecko bardzo szybko przyswaja język obcy, bo kojarzy go przede wszystkim z zabawą. Nie odczuwa tym samym żadnego dyskomfortu, gdy popełni błąd i naprawia go poprzez próby powtarzania i zapamiętywania, nie mając przy tym żadnej motywacji do nauki. Maluch koncertuje się na swojej ciekawości świata, nie na poszerzaniu wiedzy – to klucz do sukcesu.

Techniki nauczania języków obcych dla dzieci

Szkoły językowe zachęcają rodziców do uczenia języka obcego różnymi metodami. Normą stała się już nauka języka obcego w przedszkolu. Mimo że język angielski jest obowiązkowym przedmiotem od pierwszej klasy szkoły podstawowej, to wielu rodziców stawia na takie zajęcia już od przedszkola. Jednak zanim rodzic zdecyduje się na zajęcia językowe, to warto wybrać odpowiednią metodę nauczania.

Metody nauczania języka obcego:

Metoda Helen Doron

Metoda została stworzona z myślą o nauce angielskiego dla najmłodszych. Helen Dorn poprzez długoletnią analizę sposobu nauczania języka obcego, stworzyła metodę polegającą na pomijaniu języka ojczystego podczas nauki języka obcego. Cały proces nauki jest bardzo naturalny – polega on na naśladowaniu.

Metoda Callana

Metoda ta koncentruje się na rozwijaniu komunikacji w języku obcym poprzez powtarzanie określonych zwrotów. W tej metodzie dzieci muszą opanować bardzo wiele słów oraz zwrotów. Gramatyka przyswajana jest przy okazji nauki słownictwa.

Metoda Bertiza

Metoda ta skupia się na nauce komunikacji. Jednym z ważniejszych elementów jest aktywne uczestnictwo dziecka w zajęciach. Lektorzy tej metody to wyłącznie  native speakerzy, którzy zachęcają do aktywnej komunikacji, nawet jeśli dziecko popełnia dużo błędów.

Metoda Sita

Metoda ta dedykowana jest dla osób dorosłych oraz dzieci  powyżej 12 roku życia. Technika wykorzystuje stan odprężenia umysłu podczas leżenia w bezruchu i słuchania 40-minutowych nagrań. Nie jest ona zalecana dla małych dzieci ze względu na konieczność dostosowania się do określonych procedur.

Total Physical Response

Jedna ze skuteczniejszych metod nauczania małych dzieci języka – polega na reagowaniu przez dziecko ciałem na słowa w obcym języku. Świetnie sprawdza się zwłaszcza u małych dzieci.

Nauka języka obcego przez zabawę jest dla dziecka bardzo przyjemna i przynosi wiele korzyści w przyszłości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Górskie wakacje dla rodzin – jak zorganizować udaną wycieczkę z dziećmi w góry
/
Górskie wakacje dla rodzin – jak zorganizować udaną wycieczkę z dziećmi w góry
W tym artykule podpowiemy, jak zaplanować i cieszyć się górskimi wakacjami z całą rodziną.
Magia książek w życiu dziecka – jak zachęcić do czytania od najmłodszych lat
/
Magia książek w życiu dziecka – jak zachęcić do czytania od najmłodszych lat
Zrozumienie roli czytania w rozwoju dziecka może być kluczowe dla budowania młodej miłości do literatury. Dowiedz się, jak stworzyć środowisko pełne książek i jak skutecznie promować czytelnictwo wśród najmłodszych.
Jak efektywne treningi mentalne mogą pomóc w rozwiązywaniu konfliktów?
/
Jak efektywne treningi mentalne mogą pomóc w rozwiązywaniu konfliktów?
Odkryj moc efektywnych treningów mentalnych w radzeniu sobie z konfliktami. Dowiedz się, jak techniki mentalne mogą ułatwiać rozwiązywanie problemów i sprzyjać harmonijnym relacjom.