Fotelik samochodowy dla dzieci – jaki wybrać?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Fotelik samochodowy chroni dziecko w razie wypadku i utrzymuje je w stabilnej pozycji na ostrych zakrętach lub przy ostrym hamowaniu. Zakup fotelika to czynność, której z pewnością należy poświęcić czas i uwagę.

Kryteria wyboru

Głównym kryterium przy zakupie fotelika dla dziecka jest waga i wzrost dziecka, a nie jego wiek. Nie ma fotelików dla trzyletnich dzieci – są foteliki dla dzieci o wadze od 15 kg, a tyle może ważyć zarówno dwuletnie, jak i czteroletnie dziecko.

Fotelik samochodowy musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa ECE R44 lub R-129 (i-Size). Żeby się przekonać, czy go ma, poszukaj oznaczenia na obudowie fotelika – to taka charakterystyczna pomarańczowa etykieta określająca wersję standardu, grupę wiekową i z dużą literą „E” w kółku.

Przy zakupie fotelika samochodowego warto też zwrócić uwagę na wyniki w testach zderzeniowych. Dają one wyobrażenie o tym, na ile ten czy inny model spełniają swoje główne zadanie – chronią dziecko w razie wypadku samochodowego.

Foteliki dla niemowląt

Zgodnie z nowym standardem bezpieczeństwa R-129 (i-Size) dzieci do 15. miesiąca życia powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy w nosidełkach z grupy 0+ lub fotelikach z grupy 0+/1. Gondole samochodowe z grupy 0+ pozwalają przewozić dzieci w pozycji leżącej, ale są dość niewygodne – ciężkie, masywne i przy dość wysokiej cenie nadają się do użytku przez około pół roku. Foteliki z grupy 0+ z odpowiednio rozbudowanym zagłówkiem i wkładką wypełniającą dla niemowląt pozwalają przewozić je w pozycji niemal leżącej.

Większość nosidełek ma zaokrągloną podstawę, co pozwala na delikatne bujanie dziecka, a także przekładaną rączkę, która służy jako blokada między fotelikiem a oparciem kanapy samochodowej. Niektóre nosidełka samochodowe można zamontować na bazie ISOFIX. Jeśli Twój samochód nie jest wyposażony w uchwyty ISOFIX, nic straconego – bazę zawsze można dokupić oddzielnie. System ISOFIX stanowią dwa metalowe zaczepy przytwierdzone bezpośrednio do ramy pojazdu, znajdujące się między oparciem a siedziskiem tylnej kanapy lub fotela, również przedniego. Nosidełka po wpięciu w klamry ISOFIX są stabilne i przytwierdzone do nadwozia w aucie.

Kiedy niemowlę ukończy 10.–12. miesiąc życia, nosidełka trzeba zastąpić fotelikiem z kolejnej grupy. Jak określić, czy dziecko już z nich wyrosło? Jeśli czubek głowy malucha zaczyna wystawać ponad górną krawędź oparcia to znak, że najwyższy czas na zakup nowego siedziska.

Fot. Trendsetter Images/Adobe Stock

Foteliki dla dzieci powyżej roku

Około pierwszych urodzin dziecka następuje moment, w którym należy wymienić nosidełka na fotelik samochodowy z grupy 1 lub uniwersalny z grupy 1/2/3.

Najlepiej wybrać model z rozbudowanym zagłówkiem i pięciopunktowymi pasami wewnętrznymi. Niezależnie od tego, że wszystkie foteliki z grupy 1 przeznaczone są dla dzieci o wadze do 18 kg i wzroście do 105 cm, to mogą znacząco różnić się od siebie wymiarami. Jeśli Twoje dziecko odstaje wzrostem lub wagą od swoich rówieśników, trzeba wziąć to pod uwagę przy zakupie fotelika.

Nakładki na wewnętrzne pasy bezpieczeństwa nie powinny być twarde, by nie podrażniać delikatnej szyi dziecka. Nie będzie też rzeczą zbyteczną sprawdzić stabilność mocowania fotelika, jeśli jest on montowany za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa. Jeśli pasy wewnętrzne wychodzą z oparcia fotelika poniżej ramion dziecka, a waży już ono ponad 15 kg, to znak, że należy je przesadzić do fotelika z kolejnej grupy. Dziecka ważącego ponad 18 kg nie należy przypinać pasami wewnętrznymi – nie są one przystosowane do takiego ciężaru.

Foteliki dla dzieci powyżej 3. roku życia

Dzieci o wadze ponad 15 kg i wzroście ponad 100 cm są przewożone w fotelikach z grupy 2 i 3, a także przypinane standardowymi pasami bezpieczeństwa. Konstrukcja tych fotelików pozwala na właściwe ustawienie poprzecznej taśmy pasa bezpieczeństwa i regulację wysokości zagłówka. Niektóre modele mają możliwość regulacji nie tylko wysokości zagłówka, ale też szerokości ramion. Warto wybierać foteliki z systemem ochrony bocznej. System ten absorbuje siły powstałe w wyniku kolizji bocznej, co może uratować dziecku życie.

Zgodnie z polskimi przepisami w czasie podróży samochodem dzieci do lat 12 muszą jeździć w foteliku. Tymczasem wszystkie foteliki samochodowe przystosowane są dla dzieci o wzroście do 135–150 cm. W przypadku, gdy dziecko nie ma jeszcze 12 lat, a przy tym wyrosło z fotelika, zaleca się zakup podstawki samochodowej, inaczej boostera. Mogą z niego korzystać dzieci o masie ponad 22 kg i wzroście powyżej 120 cm.

Koniecznie zapoznaj się z instrukcją i naucz się poprawnej obsługi fotelika, bo nawet najdroższy i najbezpieczniejszy model nie pomoże, jeśli jest źle zamontowany, a dziecko niewłaściwie przypięte pasami.

Zdjęcie główne: ondrooo/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kurs bronchoskopii: Odkryj tajniki diagnostyki układu oddechowego
/
Kurs bronchoskopii: Odkryj tajniki diagnostyki układu oddechowego
Zapisz się na kurs bronchoskopii — poznaj tajemnice układu oddechowego już dziś!
Jak skutecznie korzystać z kodów promocyjnych podczas zakupów w internecie?
/
Jak skutecznie korzystać z kodów promocyjnych podczas zakupów w internecie?
Odkryj tajniki efektywnego wykorzystania kodów promocyjnych w sieciowych sklepach. Dowiedz się, jak zapewnić sobie skuteczne oszczędności i maksymalizować korzyści z online zakupów.
Jak zapobiegać przesuszeniu oczu?
/
Jak zapobiegać przesuszeniu oczu?
Odczuj ulgę i chron swoje oczy od przesuszenia dzięki skutecznym metodom, które przedstawiamy. Dowiedz się, jak zapewnić oczy optymalne warunki, przeciwdziałać szkodliwym czynnikom i utrzymać prawidłowe nawilżenie.